-OBUDŹ SIĘ, OBUDŹ! JUŻ WIEM, WIEM, WIEM, WIEM!
-Co się znowu stało, jest trzecia w nocy!
-Już wiem co będziemy dzisiaj robić Jay-Z! Nasz najnowszy teledysk nakręcimy…
-O. Matko.
-… W Luwrze!
*Pilates przy okazji*
Wynajęcie największego muzeum na świecie na jeden dzień filmowania kosztuje jakieś 17 500 dolarów, czyli po polskiemu wychodzi gdzieś 70 000 złotych. Ale czymże jest ta suma dla państwa Carter, których teledysk w sam dzień premiery osiągnął 10 mln wyświetleń na YouTube! Prawdopodobnie w maju Luwr został totalnie opróżniony z chwilami natrętnych turystów, aby mogło powstać wizualne dzieło jakim jest utwór „Apeshit” promujący nowy, wydany bez wcześniejszej zapowiedzi pierwszy wspólny album pani Bijons i rapera Jay-Z „Everything is love”.
Pomysł nietypowy, nie powiem. Całe muzeum zostało wypożyczone na wyłączność Carterów, aby muzyka i sztuka znów mogły się połączyć i napawać nasze serduszka respektem i podziwem dla tego niesamowitego duetu. No i z racji tego, że (no halo!) to przecież Luwr, przydałoby się zidentyfikować arcydzieła z teledysku, żeby choć trochę móc zabłysnąć przed znajomymi. Potraktujcie to jako Historie Sztuki 2.0, nie taką jak Gombricha, ale z dedykacją od Beyoncé <3
1 .Leonardo da Vinci-Mona Lisa
Zaczynamy z przytupem czyli od królowej! No bo jakżeby inaczej. Tą panią raczej znacie- wspaniałe dzieło Leosia z Vinci namalowane w 1503 roku, o którym trochę bardziej rozpisałam się tutaj.
Pierwszy raz bez tłumów!
2. Paolo Veronese- Wesele w Kanie Galilejskiej
Oh, jakie to urocze, że nie pominęli tego arcydzieła <3 Zajmujące całą ścianę „Wesele” wisi naprzeciwko Mony Lisy i cóż, mało kto o nim w ogóle pamięta. A jest ogromne!
3. Jacques-Louis David- Koronacja Napoleona
Te wielkie dzieło zostało ukończone w 1807 roku przez nadwornego malarza Napoleona Davida. Państwo Carter widocznie doceniają prace tego artysty, bo w teledysku widzimy jeszcze trzy (!) z nich.
Oh, nie teraz panie David! Tańczy królowa, Napoleon może zostać ukoronowany później!
4. Jacques-Louis David-Porwanie Sabinek
Istnieje rzymska legenda opisująca porwanie kobiet z jednego z najstarszych rodów w Italii-Sabinów. Ogólnie wybuchła wojna, kobiety błagały, żeby faceci się nie bili i tak wojna się skończyła. Ta dam.
5. Jacques-Louis David- Przysięga Horacjuszy
Prawdziwe klasycystyczny obraz, idealny wpasowujący się w zasady epoki. Trzej mężczyźni, przed wyruszeniem na decydujący pojedynek z Kuriacjuszami, który ma zakończyć wojnę między klanami, ślubują ojcu zwycięstwo albo śmierć. Panie z boku opłakują tę tragiczną decyzję. Żeby nie było tak łatwo, warto dodać, że kobieta w białej szacie to siostra Horacjuszy i narzeczona jednego z Kuriacjuszy, więc tak czy siak źle to się dla niej skończy. Oh, jak ja lubię te starożytne historie!
Screen z teledysku „Apeshit”; YouTube
6. Jacques-Louis David- Portret pani Recamier
I znowu nasz kochany David! To wielki dzień dla niego! Ten obraz został namalowany dla Juliette Recamier, która w tamtych czasach była wielką osobistością w Paryżu.
7. Nike z Samotraki
Spójrzcie tylko na te skrzydła! Piękna rzeźba stworzona przez nieznanego artystę na cześć bogini Nike gdzieś tak w III/II wieku p.n.e. to chyba pierwsza rzecz, na którą trafiamy po wejściu do Luwru. Nie mogło jej zabraknąć w takim teledysku! Trochę więcej napisałam o niej tutaj.
(Cały czas się zastanawiam, co ona tutaj robi)
8. Wielki Sfinks z Tanis
Największy sfinks w całym muzeum. Warto zaznaczyć, że w Luwrze znajduje się największa kolekcja sztuki ze Starożytnego Egiptu poza Afryką. Chociaż tutaj to chyba wszystko jest największe.
(Oblazły ją mrówki czy jak?)
9. Wenus z Milo
Rzeźba Wenus udowadnia, że nawet nie mając rąk, można być pięknym. Brak górnych kończyn nie powstrzymał jej przed staniem się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł na całym świecie!
Lewo, prawo, niczym, wąż!
10. Theodore Gericault- Tratwa Meduzy
Scena przedstawiona na obrazie jest oparta na prawdziwych wydarzeniach- w 1816 roku u wybrzeży Afryki zatonęła fregata Meduza ze 150 osobami na pokładzie. Piętnastu pasażerów, dryfujących na tratwie o wymiarach 20x7m, zostało odnalezionych 13 dni później- tylko tyłu z nich przeżyło.
11. Rosso Fiorentino- Pieta
Jedna z wielu piet na świecie istniejących. Dalej.
12. Ary Scheffer-Cienie Franceski z Rimini i Paola Malatesty ukazują się Dantemu i Wergiliuszowi
Francesca da Rimini i Paolo Malatesta są bohaterami Pieśni V z Boskiej Komedii Dantego opisującej drugi krąg Piekła. Jak to zazwyczaj bywa w historiach miłosnych, zdradzony mąż Francesci (i żeby było ciekawiej również brat Paola) z wściekłości zabił kochanków, którzy po śmierci trafili do drugiego kręgu Piekła przeznaczonego dla tych, którzy zgrzeszyli zmysłowością. Teraz ich dusze targa wiatr, przypominając o nietrwałym i grzesznym uczuciuuuuu!
13. Marie-Guillemine Benoist- Portret murzynki
Coś wyróżnia ten obraz. Może fakt, że rzadko widzi się czarnoskórych na jakichkolwiek dziełach, więc automatycznie zwraca on naszą uwagę. To jedna z tych prac, które lubię bez powodu. Z różnych względów (między innymi rozmieszczenia światła) jest on porównywany do wyżej wspomnianego „Portretu pani Recamier”.
14. Piramida!!1!
NO NIE MOŻNA TEGO POMINĄĆ. Nikt nie jest w stanie się oprzeć wielkiej szklanej piramidzie Luwru! Zaprojektowana przez I.M. Pei została ukończona 1989 roku, stając się symbolem Paryża (i mniej więcej od tamtej pory Francuzi jej nienawidzą).
No, Bey i Jay odwalili kawał dobrej roboty i pławią się teraz zapewne w milionach (jakby to było coś nowego!). Chociaż muzą w tym przypadku mnie nie zauroczyli (tak btw, jak to się stało, że od „Halo” przeszliśmy do tego?!?), sceneria jest urzekająca. Ciekawe co pomyślałby David, gdyby wiedział, że za 200 lat, Beyonce będzie kręcić bioderkami i prezentować całemu światu swoje wdzięki, mając za tło jego największe dzieła?
Tia, też by pewnie nie uwierzył, że to zrobiliście.